İTALYA EĞİTİM BAKANLIĞI

LİSE ÖĞRENCİ DEĞİŞİM PROGRAMI

Eğitim sürecinin ikinci aşaması olan orta öğretim, liceo ve mesleki eğitim ve öğretim sistemlerini kapsamaktadır. 5 yıllık liceo sistemi, ikişer yıllık iki dönemden ve üniversiteye hazırlık niteliğindeki bir yıllık eğitimden oluşur. Mesleki eğitim ise 3–5 yıl sürer.

a) Klasik Lise ve Fen Lisesi (Liceo classico and Liceo scientifico): Bu okulların genel amacı, öğrencileri yüksek öğrenime hazırlamaktır. Süre 5 yıldır, 14–19 yaş grubu öğrenciler eğitim görmektedir. Klasik liselerde haftalık ders saati 27–29 saattir. Fen liselerinde haftalık ders saati 25–30 saat arasındadır.

b) Sanat Okulları (Liceo artistico and Istituto d’Arte): Bu okulların genel amacı, öğrencilerin sanat dallarında uzmanlaşmalarını sağlamaktır. Süre 5 yıldır, 14–19 yaş aralığında öğrenciler eğitim görmektedirler. Haftalık ders saati 39–44 saattir.

c) Mesleki ve Teknik Liseler: Teknik öğretimin temel amacı, işgücü piyasasının değişik sektörlerdeki ihtiyaçları doğrultusunda 14–19 yaş arasındaki öğrencilere belirli teorik ve uygulama eğitiminin verilmesidir. Teknik Lise (Istituti Tecnici)’de tarım, ticaret, turizm, endüstri ve denizcilik alanlarında eğitim verilir. Eğitim 2+3 yıl olarak düzenlenmiştir ancak bu iki dönem arasında geçme sınavı yoktur. Dersler haftanın 5 veya 6 gününe yayılmıştır. Süre 5 yıldır, haftalık ders saati seçilen branşa ve yıla göre değişir. Müfredatın önemli bir bölümü, öğrencinin uzmanlaşacağı alanda yapılacak uygulama çalışmalarına ayrılmıştır. - Meslek Lisesi (Istituti Professionali)’de tarım, sanayi, el sanatları ve özel hizmetler/sektörler (mefruşat, pastacılık, müzik aletleri yapımı vb.) olmak üzere dört ana dalda eğitim verilir. Her bir ana dalın altında iş dünyasında önemli yer tutan alt dallar bulunmaktadır. Süre 5 yıldır. Öğrenciler bu beş yılın ilk üç yılı sonunda zanaatkar, beş yılı tamamladıktan sonra ise teknisyen unvanı alırlar.

Türkiye’de İtalyan liselerinde okuyan ya da en az 120 saat İtalyanca eğitimini belgeleyen öğrencilerimiz, İtalya Eğitim Bakanlığı Lise Öğrenci Değişim Programına başvurabilirler. İlgili kurumlar tarafında İtalyan gönüllü ailelerin yanına yerleştirilen öğrencilerimiz evlerine en yakın okula atanırlar.

wcep irish image
 
 

İTALYA’YA BAKIŞ

...

BAŞKENT

ROMA
...

NÜFUS

59 MİLYON
...

PARA BİRİMİ

EURO
...

RESMİ DİL

İTALYANCA
...

NESİ İLE BİLİNİR

COLOSSEUM, PİZZA, MAKARNA, MODA
...

NASIL SELAM VERİLİR

CİAO!
close

SINIFINIZ
DÜNYA OLSUN!

WCEP Türkiye; kültürlerarası becerilere sahip olan, ülkesini yurtdışında doğru temsil eden ve kendi ayakları üzerine daha sağlam basan bireyler yetiştirmeyi hedefliyor..!

Zaten üye misiniz?
hide show

İşlenecek kişisel verilerinize ilişkin açıklamalarımızı içeren KVKK Aydınlatma Metnine buradan ulaşabilirsiniz.

close
hide show
Parolamı Unuttum
Henüz üye değil misiniz? Hemen Üye Olun!
close
close
Gönder