ALMANYA EĞİTİM BAKANLIĞI

LİSE ÖĞRENCİ DEĞİŞİM PROGRAMI

Almanya, federal yapıya sahip bir Cumhuriyettir. Ülkede eğitim sistemi eyaletlere göre farklılıklar göstermektedir. Bu ülkedeki eğitim kurumları devlet ve yerel yönetimler tarafından planlanıp finanse edilmektedir.

Almanya Federal Cumhuriyeti’nde eyaletlerin Kültür Bakanları Daimî Konferansı (KMK), tüm eyaletlerde okul sistemlerinin ortak temellere dayandırılması ve genel bilgiler veren okulları bitirme belgelerinin karşılıklı olarak tanınması için bazı ek kararlar almıştır. Eyaletlerin Kültür Bakanları Daimî Konferansı çerçevesindeki iş birliği birçok alanda okul sistemlerinin aynı yönde ve birbirine benzer bir gelişme sağlamasını mümkün kılmıştır. Kültür Bakanları Daimî Konferansı’nın en önemli görevi Almanya içinde okul değiştirebilmeyi kolaylaştırmaktır. Bunun yanı sıra eyaletler gelecekte eğitim alanında kararlarını daha fazla çeşitliliğe açmak istemektedirler.

Almanya’da okula devam zorunluluğu 6 yaşını doldurmuş çocuklar için başlar ve 18 yaşına kadar sürer. Almanya’da altı yaşını tamamlayan her çocuğun okula gitme zorunluluğu vardır. Bu süre on iki yıldır.

Almanya’da lise bitirme sınavı olarak öğrencilerin “Abitur” sınavına girmesi gereklidir, üniversiteye geçiş için ise “olgunluk diploması” gereklidir.

Türkiye’de Alman liselerinde okuyan ya da en az 120 saat Almanca eğitimini belgeleyen öğrencilerimiz Almanya Eğitim Bakanlığı Lise Öğrenci Değişim Programına başvurabilirler.

İlgili kurumlar tarafında Alman gönüllü ailelerin yanına yerleştirilen öğrencilerimiz evlerine en yakın okula atanırlar.

wcep abd image
 
 

ALMANYA'YA BAKIŞ

...

BAŞKENT

BERLİN
...

NÜFUS

83 MİLYON
...

PARA BİRİMİ

EURO
...

RESMİ DİL

ALMANCA
...

NESİ İLE BİLİNİR

ARABA MARKALARI, OKTOBERFEST, BEETHOVEN, KÖLN KATEDRALİ, AYICIKLI ŞEKERLEMELERİ
...

NASIL SELAM VERİLİR

HALLO!
close

SINIFINIZ
DÜNYA OLSUN!

WCEP Türkiye; kültürlerarası becerilere sahip olan, ülkesini yurtdışında doğru temsil eden ve kendi ayakları üzerine daha sağlam basan bireyler yetiştirmeyi hedefliyor..!

Zaten üye misiniz?
hide show

İşlenecek kişisel verilerinize ilişkin açıklamalarımızı içeren KVKK Aydınlatma Metnine buradan ulaşabilirsiniz.

close
hide show
Parolamı Unuttum
Henüz üye değil misiniz? Hemen Üye Olun!
close
close
Gönder