İNGİLTERE EĞİTİM BAKANLIĞI

LİSE ÖĞRENCİ DEĞİŞİM PROGRAMI

İlköğretim ve ortaöğretimin I. kademesi (Primary Education and Lower Secondary Education) zorunlu eğitim kapsamındadır. Zorunlu eğitim 5-16 yaş çocuklarını kapsarken son yıllarda yapılan en büyük değişikliklerden biri 11. sınıftan sonra iki yıl daha eğitimin zorunlu yapılması (18 yaşına kadar) olmuştur.

İngiltere Eğitim sisteminde bulunan basamaklar şu şekildedir:

Pre-school (Okul öncesi)-zorunlu değil
Reception (Anaokulu)-zorunlu değil
Primary (İlköğretim)-zorunlu
Secondary (Ortaöğretim)-zorunlu
Further Education/ Sixth form-College (İleriöğretim/Lise-Kolej)-zorunlu
Higher Education (Yükseköğretim)-zorunlu değil
11. sınıf sonunda ders bitirme sınavları olan GCSE’ler yapılır. Her öğrencinin temel derslerden bitirme sınavı vermesi gerekir. Kaç dersten sınava girileceğinin zorunlu üst sınırı olmamakla birlikte birçok meslek okulu ve üniversite, hatta iş yeri, GCSE sınavla- rında gösterilen başarıya bakarak alım yaptığı için 5-6 dersten sınava girmek yaygındır.

Üniversitelere giriş için 13. sınıf sonunda A Level olarak adlandırılan ders bitirme sınavlarını vermek gerekir. Burada da alt ve üst sınırlar yoktur, ders temelinde öğrenci kendisi seçerek hangi derslerden bitirme sınavına gireceğine karar verir. Birleşik Krallık’ta üniversiteye giriş için merkezi sınav sistemi yoktur. Üniversiteler her bölüm için hangi derslerden hangi puanların alınması gerektiğini açıklayarak ona göre öğrenci alımını kendisi yapar. Özellikle çok prestijli ya talebin yoğun olduğu üniversite bölümleri için üniversite kendi sınavlarını uygulayabilir.

İngiltere yabancı lise öğrencilerine bir ya da birden fazla yıl için exchange öğrenci olma hakkı sağlamaktadır. Öğrenciler Devlet Bakanlığı tarafından seçilen gönüllü aileler yanına yerleştirilirler ve evlerine en yakın devlet lisesine giderler. Değişim öğrencileri bu programda bir ya da birden fazla eğitim-öğretim yılı (11 ve 12. Sınıf) kalabilirler.

wcep abd image
 
 

İNGİLTERE'YE BAKIŞ

...

BAŞKENT

LONDRA
...

NÜFUS

56 MİLYON
...

PARA BİRİMİ

İNGİLİZ STERLİNİ
...

RESMİ DİL

İNGİLİZCE
...

NESİ İLE BİLİNİR

KRALİYET AİLESİ, SÜTLÜ ÇAY, BIG BEN, SHAKESPEARE, THE BEATLES
...

NASIL SELAM VERİLİR

HELLO
close

SINIFINIZ
DÜNYA OLSUN!

WCEP Türkiye; kültürlerarası becerilere sahip olan, ülkesini yurtdışında doğru temsil eden ve kendi ayakları üzerine daha sağlam basan bireyler yetiştirmeyi hedefliyor..!

Zaten üye misiniz?
hide show

İşlenecek kişisel verilerinize ilişkin açıklamalarımızı içeren KVKK Aydınlatma Metnine buradan ulaşabilirsiniz.

close
hide show
Parolamı Unuttum
Henüz üye değil misiniz? Hemen Üye Olun!
close
close
Gönder