MEB YÖNETMELİK

T.C MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI DENKLİK

Türkiye’de özellikle son 15 yılda Türk lise öğrencilerinin liselerinin bir yılını farklı bir ülkede geçirme isteği ve talebi ciddi artış göstermiştir. Fakat çok kısıtlı kontenjanlar dahilinde Türk öğrencilerinin seçimleri yapılmaktadır. Türkiye Cumhuriyeti Milli Eğitim Bakanlığı son yıllarda programla ilgili bir takım çalışmalar yapmıştır. Türkiye Genel Müdürümüz Sayın Volkan Cerrahoğlu’nun da içinde bulunmuş olduğu çalışmalar neticesinde 7 Eylül 2013 Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliğinde program resmi olarak tanınmıştır ve öğrencilerimizin dışarıda geçirdiği yıl içerisinde Türkiye’de sahip oldukları lise hakları garanti altına alınmıştır. Ayrıca e-okul’da gidilen yıl ile ilgili özel bir hane eklenmiştir. Veli muvafakatı ile denklik işlemlerinde öğrencilerimize kurumumuz yardımcı olmaktadır. Öğrencilerimizin exchange yılı denkliği garanti altındadır. Burada en önemli olan nokta danışmanlarımız tarafından, öğrencilerimize hak kazandığı ülkede sisteme ve denkliğe en uygun derslerin seçtirilmesidir.

DEĞİŞİM PROGRAMI KAPSAMINDAKİ
ÖĞRENCİLERIN KAYIT VE NAKİLLERİ

MADDE 28 - Kültürlerarası öğrenci değişim programları çerçevesinde bir eğitim ve öğretim yılını geçmemek üzere, önceden durumlarını belgelendirerek yurtdışında öğrenim görmek için okuldan ayrılan öğrencilerin kayırarı okullarında saklı tutulur ve bunların durumları boş kontenjan olarak değerlendirilmez, yerine naklen öğrenci alınmaz. Bu kapsamda yurtdışında alınan öğrenim belgeleri, 5/3/2004 tarihli ve 25393 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan Milli Eğitim Bakanlığı Denklik Yönetmeliği hükümlerine göre değerlendirilerek denklik belgesine dayalı olarak kayıtlı olduğu okul müdürünce Ortaöğretim diploması verilir.

sustainability
 
 
close

SINIFINIZ
DÜNYA OLSUN!

WCEP Türkiye; kültürlerarası becerilere sahip olan, ülkesini yurtdışında doğru temsil eden ve kendi ayakları üzerine daha sağlam basan bireyler yetiştirmeyi hedefliyor..!

Zaten üye misiniz?
hide show

İşlenecek kişisel verilerinize ilişkin açıklamalarımızı içeren KVKK Aydınlatma Metnine buradan ulaşabilirsiniz.

close
hide show
Parolamı Unuttum
Henüz üye değil misiniz? Hemen Üye Olun!
close
close
Gönder