Basında WCEP

Şubat 20-2020
Basında WCEP

Çanakkale Şehitlerini Anmak Için 6 Bin Kilometre Yol Katettiler

Kabataş Erkek Lisesi, kurduğu Onbeşliler Korosu ile birlikte Çanakkale şehitlerini anma programı için Kanada'yı ziyaret etti.
wcep blog detail

Türkiye'nin en köklü okullarından Kabataş Erkek Lisesi, kurduğu Onbeşliler Korosu ile birlikte Çanakkale şehitlerini anma programı için Kanada'yı ziyaret etti.

Türkiye'nin en köklü okullarından Kabataş Erkek Lisesi, kurduğu Onbeşliler Korosu ile birlikte Çanakkale şehitlerini anma programı için Kanada'yı ziyaret etti. Program kapsamında konser veren gençler, Çanakkale şehitlerini anmak için Kanada'ya giden ilk Türk heyet oldu.

Kabataş Erkek Lisesi öğrencileri, Balkan Savaşları, Çanakkale Savaşı, I. Dünya Savaşı ve Kurtuluş Savaşı'nda şehit olan öğrenci ve öğretmenler anısına kurduğu Onbeşliler Korosu ile Kanada'yı ziyaret etti. Kanada'da düzenlenen Çanakkale şehitleri anma programına katılan gençler, Newfoundland eyaletinde şehitler anısına konser verdi. Ayakta alkışlanan Kabataş Erkek Lisesi öğrencileri, Çanakkale şehitlerini anmak için Kanada'ya giden ilk Türk heyet oldu. Konserin ardından Dışişleri Bakanlığı Ottava Büyükelçisi Kerim Uras tarafından Büyükelçilik konutunda ağırlanan heyet, teşekkür plaketiyle ödüllendirildi.

2018 yılında Kabataş Erkek Lisesi'nin öğretim dönemi açılış törenine katılan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, törende öğrencilerden aldığı mektup üzerine Onbeşliler Korosu'nu Cumhurbaşkanlığı himayesine almış ve koronun Çekya, Macaristan ve Polonya konserlerini desteklemişti. Projenin dördüncü ayağı olarak kabul edilen Kanada ziyareti ise Uluslararası Lise Öğrenci Değişim Programı (WCEP) tarafından desteklendi.

Kanada ziyareti, eğitimde dünya çapında işbirliklerinin önü açtı

Kabataş Erkek Lisesi öğrencilerinin Onbeşliler Korosu projesine destek veren ve Kanada ziyaretini üstlenen WCEP' Türkiye'nin Genel Müdürü Volkan Cerrahoğlu,"WCEP olarak yarınlarımızı inşa edecek gençlerin elinden tutmayı kendimize bir borç biliyoruz. Temel hedefimiz, öğrencilerin kültürlerarası becerilere sahip, ülkesini yurt dışında en iyi şekilde temsil eden ve ayakları yere sağlam basan bireyler olarak yetişmesi için katkıda bulunmak. Son olarak destek verdiğimiz Onbeşliler Korosu projesinin Kanada ziyaretinde bizleri ağırlayan Ottava Büyükelçimiz Kerim Uras ile bir araya gelerek kendisini kültürel ve akademik çalışmalarımız hakkında bilgilendirme fırsatı yakaladık. Bu sayede ülkemizin eğitim alanında dünya çapında işbirlikleri başlatabilmesi için önemli bir adım attık. Aynı zamanda teşekkür plaketiyle ödüllendirilmek, ülkemizin gelecek vadeden gençleri ve onlara rehberlik eden bizler adına büyük bir gurur kaynağı oldu. Heyetimize destekleri ve misafirperverlikleri için Büyükelçimize tüm Büyükelçilik çalışanlarına teşekkür ederiz." dedi.

Ortak değerlerden ortak hedeflere

Anma törenlerinin iki ülke arasındaki bağı güçlendirmek açısından son derece önemli olduğuna dikkat çeken Volkan Cerrahoğlu, "Kabataş Erkek Lisesi, öğrencilerin Çanakkale Savaşı'na katılması ve savaşta şehit düşmesi sebebiyle bir süre mezun veremedi. O dönemde Newfoundland eyaletindeki Gonzaga High School da Çanakkale Savaşı'na katılan öğrencilerini kaybetti ve aynı şekilde mezun veremedi. Uzun yıllar sonra bu iki ülke arasında bir bağ kurulması ve ortak anma programı düzenlenmesi çok kıymetli. Böylesine anlamlı bir projenin ardından benzerlerinin doğmasını temenni ediyor, ortak değerlerin ortak hedeflere vesile olacağına inanıyoruz" ifadelerini kullandı. - İSTANBUL

Kaynak: https://www.haberler.com/guncel/canakkale-sehitlerini-anmak-icin-6-bin-kilometre-12936010-haberi

Görseller

ÇANAKKALE ŞEHİTLERİNİ ANMAK IÇİN 6 BİN KİLOMETRE YOL KATETTİLER
ÇANAKKALE ŞEHİTLERİNİ ANMAK IÇİN 6 BİN KİLOMETRE YOL KATETTİLER
ULUSLARARASI KÜLTÜREL DEĞİŞİM PROGRAMI
KÜRESEL HABERLER

BASINDAN HABERLER

WCEP'in ülke ve dünya basınında yer aldığı tüm haberler...

HEPSİNİ GÖR
İstanbul Validebağ Fen Lisesi, Uluslararası Lise Eğitim Müfredatı Uygulayacak
Ağustos 10-2020

İstanbul Validebağ Fen Lisesi, Uluslararası Lise Eğitim Müfredatı Uygulayacak

Dünyanın önemli uluslararası lise eğitim programlarından biri olan AP (Advanced Placement), Türkiye’de fen liseleri arasında İstanbul Validebağ Fen Lisesi'nde uygulamaya alındı.

DEVAMINI OKU
Lise Öğrencilerine Kültürlerarası Uyum Kampı Yapıldı
Ağustos 05-2021

Lise Öğrencilerine Kültürlerarası Uyum Kampı Yapıldı

Uluslararası Lise Öğrenci Değişim Programı WCEP'in her yıl programlara kabul edilen öğrenciler için düzenlediği Liseli Büyükelçilerin Ku¨ltu¨rlerarası Uyum Kampı (Oryantasyon Kampı), 31 Temmuz- 2 Ağustos tarihlerinde yapıldı.

DEVAMINI OKU
İzmir Atatürk Lisesi, Uluslararası Müfredat Uygulamasına Başladı
Mayıs 27-2020

İzmir Atatürk Lisesi, Uluslararası Müfredat Uygulamasına Başladı

Dünyanın en önemli uluslararası lise eğitim programlarından biri olan AP (Advanced Placement), İzmir Atatürk Lisesi’nde uygulamaya alındı. İzmir Atatürk Lisesi, Ege bölgesinde programı uygulayan ilk, Türkiye genelinde ise 6’ncı okul oldu.İzmir Atatürk Lisesi, WCEP Turkey (Uluslararası Lise Öğrenci Değişim Programı) ile başlattığı iş birliği kapsamında uluslararası müfredat uygulamasına geçti.

DEVAMINI OKU
Şampiyonların Gözü Bu Liselerde
Temmuz 17-2020

Şampiyonların Gözü Bu Liselerde

Türkiye’deki köklü devlet liseleri, dünya standartlarında eğitim verebilmek için uluslararası müfredat ve diploma programları uyguluyor. Bu liselerin sayısı da giderek artıyor. Liselere Geçiş Sistemi (LGS) kapsamındaki merkezi sınav sonuçlarının açıklanmasıyla birlikte gözler bu devlet liselerine çevrildi.

DEVAMINI OKU
close

SINIFINIZ
DÜNYA OLSUN!

WCEP Türkiye; kültürlerarası becerilere sahip olan, ülkesini yurtdışında doğru temsil eden ve kendi ayakları üzerine daha sağlam basan bireyler yetiştirmeyi hedefliyor..!

Zaten üye misiniz?
hide show

İşlenecek kişisel verilerinize ilişkin açıklamalarımızı içeren KVKK Aydınlatma Metnine buradan ulaşabilirsiniz.

close
hide show
Parolamı Unuttum
Henüz üye değil misiniz? Hemen Üye Olun!
close
close
Gönder