Basında WCEP

Eylül 27-2023
Basında WCEP

Türk Öğretmenler, Amerika’da Eğitmen Sertifikası Aldı

wcep blog detail

Uluslararası müfredat ve diploma programı Advanced Placement’ı uygulayan liselerde görev yapan eğitmenler, Türkiye Uluslararası Programlar Uygulayan Okullar Birliği’nin öncülüğünde Amerika’nın yolunu tuttu. Programa dair workshop’lara katılan öğretmenler, uluslararası eğitmen sertifikası aldı.

Yükseköğrenime erişimi artırmak amacıyla faaliyet gösteren sivil toplum kuruluşu College Board tarafından yürütülen ve başta ABD ve Kanada olmak üzere dünya genelinde yaygın bir şekilde uygulanan uluslararası müfredat ve diploma programı AP’ye (Advanced Placement | Gelişmiş Yerleştirme) katılım her geçen yıl artıyor. College Board her yıl 7 milyondan fazla öğrencinin üniversiteye başarılı bir geçmesini desteklerken, son açıklanan verilere göre, 2023’te yalnızca AP sınavlarına kaydolan öğrencilerin sayısı, önceki yıla göre yüzde 12,91 artışla 245 bine ulaşıyor.

Ülkemizde de lisans eğitimine yurt dışında devam etmek isteyen birçok öğrenci, AP programını uygulayan okulları tercih ederken, Türk eğitim kurumlarının 38 AP dersinin 33'ünü açmak üzere geçtiğimiz yıl onay aldığı biliniyor. AP programını uygulayan liseler ağırlıklı olarak İstanbul ve İzmir’de konumlanırken, Türkiye Uluslararası Programlar Uygulayan Okullar Birliği (UP Okullar Birliği), Türk eğitim sisteminin uluslararası arenada daha da güçlenmesi amacıyla bir eğitim gezisi düzenledi.

Etkinlik kapsamında Kabataş Erkek Lisesi, Validebağ Fen Lisesi ve İzmir Atatürk Lisesi'ndeki AP öğretmenleri, Amerika'nın Tampa şehrindeki AP atölye çalışmalarına katıldı ve uluslararası eğitmen sertifikası almaya hak kazandı.

Türkiye Uluslararası Programlar Uygulayan Okullar Birliği Başkanı Volkan Cerrahoğlu, konuya ilişkin şu açıklamada bulundu:
“Ülkemizin eğitim standartlarını yükseltmek ve öğrencilerimizi uluslararası düzeyde rekabetçi hale getirmek için bu tür uluslararası eğitim fırsatlarını değerlendirmekten mutluluk duyuyoruz. Bu başarının Türk eğitim sisteminin daha da gelişmesine katkıda bulunacağına inanıyoruz.”

ULUSLARARASI EĞİTMEN SERTİFİKASI ALDILAR

Türkiye Uluslararası Programlar Uygulayan Okullar Birliği’nin düzenlediği programda Genel Sekreter Melisa İpcioğlu'nun liderliğindeki delegasyon, Amerika'nın önde gelen eğitim kurumlarından biri olan College Board tarafından düzenlenen AP atölyelere katıldı. Türk eğitimciler, AP programının güncel eğitim standartlarına ilişkin derinlemesine bilgi edinme fırsatı buldu ve programın getirdiği yenilikler, öğrenci başarısını artırmak için kullanabilecekleri en iyi uygulamalar konusunda önemli bilgiler elde etti. Yeteneklerini, kendi öğrencilerine daha iyi eğitim sunmak için geliştirdi

.

Volkan Cerrahoğlu, “Kabataş Erkek Lisesi, Validebağ Fen Lisesi ve İzmir Atatürk Lisesi'nden gelen eğitimciler, Türkiye Uluslararası Programlar Uygulayan Okullar Birliği olarak düzenlediğimiz gezinin sonunda, College Board'un uluslararası eğitmen sertifikasını almaya hak kazandı. Bu sertifikalar, öğrencilerin gelecekteki başarılarını desteklerken, Türk eğitim sisteminin uluslararası standartlara bir adım daha yaklaştırıyor” ifadelerini kullandı.

Haberin tamamını okumak için : https://www.milliyet.com.tr/amp/egitim/turk-ogretmenler-amerikada-egitmen-sertifikasi-aldi-7011428

Görseller

TÜRK ÖĞRETMENLER, AMERİKA’DA EĞITMEN SERTİFİKASI ALDI
TÜRK ÖĞRETMENLER, AMERİKA’DA EĞITMEN SERTİFİKASI ALDI
TÜRK ÖĞRETMENLER, AMERİKA’DA EĞITMEN SERTİFİKASI ALDI
TÜRK ÖĞRETMENLER, AMERİKA’DA EĞITMEN SERTİFİKASI ALDI
close

SINIFINIZ
DÜNYA OLSUN!

WCEP Türkiye; kültürlerarası becerilere sahip olan, ülkesini yurtdışında doğru temsil eden ve kendi ayakları üzerine daha sağlam basan bireyler yetiştirmeyi hedefliyor..!

Zaten üye misiniz?
hide show

İşlenecek kişisel verilerinize ilişkin açıklamalarımızı içeren KVKK Aydınlatma Metnine buradan ulaşabilirsiniz.

close
hide show
Parolamı Unuttum
Henüz üye değil misiniz? Hemen Üye Olun!
close
close
Gönder